Greekdivers Magazino Ποτέ χωρίς ζευγάρι Ψ/Τ εμπειρίες Hall of fame Όλες οι Ενότητες Το greekdivers.com είναι η ελληνική πύλη (portal) με θεματολογία επικεντρωμένη στα θέματα θάλασσας, με μια ιδιαίτερη έμφαση στην υποβρύχια δρστηριότητα. Είναι η Πύλη για τον Υποβρύχιο Κόσμο. Είναι η Πύλη της Ελληνικής Υποβρύχιας Κοινότητας (Greek Underwater Community). Τι άλλο είναι το greekdivers.com ? Ελάτε να το ανακαλύψετε μόνοι σας ! Greekdivers.com is the greek portal focused on sea activities with special emphasis to the underwater ones. The Portal to Underwater World. Join us and discover what else greekdivers.com is! Everything about freediving, spearfishing, apnea diving and underwater sports. Τα πάντα για την ελέυθερη κατάδυση, την άπνοια και το υποβρύχιο κυνηγι και σπορ. spearfishing, diving, apnea, greece, dive news, scuba, underwater, skin diving, snorkeling, dive, rebreather, watersports, dive travel, underwater cameras, drysuit, fins, deep diving, wreck diving, freedive, sea, fish, katadisi, katadysi, ypovrixio psarema, υποβρυχιο ψαρεμα,ψαρεμα, psarema, καταδυση, θάλασσα, ψαροτούφεκο, ψαροντούφεκο, sfykth, sfikth, σφυκθ, snorkelling, breath-hold, diving equipment, spearfishing, diving gear, weightbelt, masks, scuba, spearguns, constant weight, first aid, mares, pipin, nolimit, no limit, no-limit, static apnea, dynamic apnea, video, apnea, blue, water, hunting, fin swimming, snorkeling, speargun, blue, fin, tuna, shark, yellow, spearfish, monofin blue water hunting, skin diving, underwater photography, shallow water blackout, nude, skin, divers, deep, dolphin, extreme, samba, υποξια, hypoxia, υπερκαπνια, υποκαπνια, υπεραερισμος
www.greekdivers.com

Καλώς Ηλθατε Επισκέπτη ( Log In | Εγγραφή )

> Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette

2 Σελίδες V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Αγορά βυθόμετρου.........βοήθεια!
Giorgakis
δημοσίευση Apr 17 2007, 09:59 PM
Post #1

Μέλος

Group: Member
Αριθμός Μέλους: 2.684
Περιοχή: Νομός Θεσσαλονίκης
Ονοματεπώνυμο:Γιώργος N.

Σκέφτομαι να αγοράσω βυθόμετρο με GPS (είτε ενσωματωμενο είτε όχι) και μπορώ να διαθέσω μεχρι 900 ευρώ. Εχω καταλλήξει σε 2 μοντέλα :

1. Humminbird 575 και ενα GPS (δεν ξερω ακομα ποιο).
2. Lowrance LMS 527C iGPS.

ποια η γνώμη σας; καμία άλλη πρόταση; με ενδιαφέρει η χρήση του για ψαροντούφεκο και οχι για αλλου είδους ψαρέματα σε πολυ βαθειά νερά.
Thanks.
Go to the top of the page

+Quote Post
Del Mare
δημοσίευση Apr 18 2007, 12:08 AM
Post #2

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 2.052
Περιοχή: Νομός Αιτωλοακαρνανίας
Ονοματεπώνυμο:Tsibidis Michael

κοιτα και σε Garmin 178 η 298 ειναι πολυ καλα

+Quote Post
PYTHEAS
δημοσίευση Apr 18 2007, 08:14 AM
Post #3

Μέλος

Group: Νέο Μέλος
Αριθμός Μέλους: 941
Περιοχή: Νομ/κό Διαμ. Αθηνών
Ονοματεπώνυμο:ΜΙΧΑΛΗΣ Α.

γιωργο το lorawnce ειναι απο τα καλυτερα βυθομετρα πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη ασε που αργοτερα αν θεσ για βαθυτερα νερα υπαρχει αυτη ηδυνατοτητα με την αλλαγη του ματιου , αναλαμβανουν και τοποθετηση

+Quote Post
marinos.a
δημοσίευση Apr 18 2007, 09:00 AM
Post #4

Μέλος

Απο: Λευκωσία, Κύπρος
Αριθμός Μέλους: 751
Περιοχή: Κύπρος
Ονοματεπώνυμο:Μαρίνος Αγγελίδης

φίλε εγώ έβαλα τελευταίως το Humminbird 737 με κεραία GPS.

Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την επιλογή μου. Παίρνει και κάρτα με χάρτες που μπορεί να σε βοηθήσει πολύ. έχει επίσης τετραπλή ακτίνα που σου δίνει καλύτερη εικόνα του βυθού.

και η τιμή του στην Ελλάδα δεν πρέπει να ξεπερνά τα 650 ευρα.

Αν πας σε Garmin μπορεί να το πάρεις και από το νετ μιας και όλα τα Garmin έχουν internatonal μονάδες μέτρησης σε αντίθεση με άλλες μάρκες.
Συνημμένο Αρχείο  hum_737.jpg ( 69.44k ) Αριθμός Μεταφορτώσεων: 58

Αυτή η δημοσίευση επεξεργάστηκε απο τον/την marinos.a: Apr 18 2007, 09:01 AM

+Quote Post
Giorgakis
δημοσίευση Apr 18 2007, 09:33 AM
Post #5

Μέλος

Τα Garmin 178 και 278 τα εχω δει και συγκριτικα με τα μοντελα που αναφερω δεν εχουν καλυτερα χαρακτηριστικα. Για το humminbird to 737 μου εχουν πει οτι δεν ερχετε ελλαδα. Ερχετε το 767 με GPS αλλα παει στα 1200 ευρω. Οποτε μαλλον θα δω το και το 727 να δω διαφορες.
Ευχαριστω και παλι.

+Quote Post
dom
δημοσίευση Apr 18 2007, 09:42 AM
Post #6

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 1.373
Περιοχή: Νομός Χανίων
Ονοματεπώνυμο: .

Σε Ηumminbird υπαρχει και το 580 που ειναι κ gps ...

+Quote Post
Giorgakis
δημοσίευση Apr 18 2007, 09:45 AM
Post #7

Μέλος

ΤΑ link για τα χαρακτηριστικα των μοντελων που λεω ειναι τα παρακατω

http://www.lowrance.com/Products/Marine/LMS-527CDFiGPS.asp

http://www.humminbird.com/products.asp?ID=1000

+Quote Post
atzal
δημοσίευση Apr 18 2007, 03:11 PM
Post #8

Μέλος

Απο: ΑΘΗΝΑ-ΜΑΡΟΥΣΙ
Αριθμός Μέλους: 1.349
Περιοχή: Νομ/κό Διαμ. Αθηνών
Ονοματεπώνυμο:ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΖΑΛΟΚΩΣΤΑΣ

Φίλε μου πριν πάρεις την οριστική απόφασή σου σκέψου λίγο το παρακάτω:

Κατά την ταπεινή μου άποψη:

1. είναι καλύτερο να πάρεις δύο ξεχωριστές συσκευές παρά μιά συσκευή combo (GPS+BYΘΟΜΕΤΡΟ) και ο λόγος είναι ότι αν χαλάσει η μία δεν χάνεις και την άλλη έως την επισκευή της (την έπαθε ο κουμπάρος και κλαίει).
2. Δεν περιορίζεις τις δυνατότητες του ενός μηχανήματος γιατί έρχεται πακέτο, στην ίδια συσκευή με το άλλο

Το μειονέκτημα των δύο συσκευών είναι ότι χρειάζεσαι περισσότερο χώρο στην κονσόλα και πιθανόν να απαιτούνται περισσότερα καλώδια

Και επειδή ως γνωστό οι απόψεις είναι σαν τις ..... και καθένας έχει και από μία να και η δική μου.

Υποθέτοντας ότι χρειάζεσαι το GPS για νο μαρκάρεις τους ψαρότοπους και να τους βρίσκεις με ευκολία μπορείς να αγοράσεις ένα GARMIN GPS MAP 60 (κόστος ~ 340€) μονόχρωμο, φορητό, με σύνδεση USB με PC και να αγοράσεις το BlueChart Atlantic της GARMIN (κόστος ~215€) για να ανεβοκατεβάζεις όποιους από τους χάρτες γουστάρεις. Οπότε με 550€ καθαρίζεις για το GPS. Το εν λόγω είναι φορητό και μπορεί να δεχθεί και χάρτες πόλης.

Να τονίσω εδώ ότι οι χάρτες βυθού, ανεξάρτητα κατασκευαστή βασίζονται στο σύνολό τους στην χαρτογράφηση που έχει γίνει από το αγγλικό ναυαρχείο. Οι πληροφορίες που ανανεώνονται παρέχονται στους κατασκευαστές με την φροντίδα της Υδρογραφικής Υπηρεσίας του Π.Ν. και στο συνολό τους περιέχουν αλλαγές στα λιμάνια στις ζώνες διέλευσης, στους φάρους και στα πεδία βολής.

Τώρα από βυθόμετρα δεν κατέχω και πάρα πολλά αλλά υπολογίζω ότι με 350€ μπορείς να πάρεις κάτι σαν το Garmin Fishfinder 250 (Οθόνη: 4,5'' (μονόχρωμο, 450 μέτρα, 50 και 200 Khz, μέγιστη ισχύς 4000W. αδιάβροχο, αισθητήριο θερμοκρασίας και alarm ψαριών) το οποίο έρχεται στα 300€ περίπου.

Δυστυχώς το χρώμα στη ζωή κοστίζει.

Βέβαια στην αγορά υπάρχουν σίγουρα και άλλες λύσεις.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο

Καλές αγορές.......

----------------------------
Φιλικά Άγγελος

+Quote Post
GeorgeA
δημοσίευση Apr 18 2007, 03:24 PM
Post #9

Μέλος

Αριθμός Μέλους: 578
Ονοματεπώνυμο:Γιωργος Ασημακοπουλος

Να κανω μια ερωτηση μηπως καποιος φιλος εχει εμπειρια.

Εχω βρει σε Αμερικανικα e-Shop τιμες πολυ δελεαστικες για βυθομετρα, σχεδον -40%.
Υπαρχει περιπτωση φορολογιας στο τελωνειο;

Ευχαριστω Γιωργος

+Quote Post
n3xus
δημοσίευση Apr 18 2007, 03:31 PM
Post #10

Μέλος

Απο: wonderland
Αριθμός Μέλους: 1.187
Περιοχή: Κύπρος
Ονοματεπώνυμο:Χατζηπαπανικολάου Φώτης

Ναι, αν μπορείς να μιλήσεις με τον αποστολέα πες του να σου το στείλει σαν δώρο ή δείγμα, ή αλλιώς εγω με τον δικό μου στην Ιαπωνία αγοράζω κατι πες 1000 ευρο και μου βγάζει 'τιμολόγιο' 250 για την αξία του οταν το στείλει [συστημένο με αριθμό ανίχνευσης] .. ετσι αντι να πληρώνω 200 φόρο πληρώνω 50..

+Quote Post

2 Σελίδες V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Εκδοση Lo-Fi

Η Ώρα είναι: 26th October 2014 - 12:27 AM

όροι χρήσης | προσωπικά δεδομένα | βοήθεια | σχετικά με μάς | διαφήμιση | επικοινωνία
- Το greekdivers.com δεν ευθύνεται για το περιεχόμενο που εμφανίζεται στις σελίδες του και προέρχεται από τα μέλη του ή από εξωτερικές πηγές -