Greekdivers.com: The Greek Underwater Community: Πόνος στα αυτιά - Greekdivers.com: The Greek Underwater Community

Jump to content

Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:
  • Ευγένεια. Αποφύγετε τις παρεξηγήσεις!
  • Hθος. Μην λειτουργείτε με τρόπο που δεν θα επιθυμούσατε να λειτουργούν οι άλλοι απέναντί σας.
  • Εμφάνιση. Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι greeκlish.
  • Σεβασμός. Δημοσιεύοντας κάτι στο φόρουμ, ζητάτε απο τους άλλους (όσο παράδοξο και αν ακούγεται) λίγο χρόνο απο την ζωή τους!

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette
  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Πόνος στα αυτιά ΕΞ'ΑΙΤΙΑΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ??

#1 User is offline   poulikos 

  • Μέλος
  • Group: Νέο Μέλος
  • Posts: 23
  • Joined: 19-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Πειραιάς
  • Περιοχή:Νομ/κό Διαμ. Αθηνών
  • Ονοματεπώνυμο:poylik tsag

Posted 21 January 2007 - 01:49 PM

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΠΗΓΑ ΕΧΘΕΣ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ (ΟΡΛ) ΕΠΕΙΔΗ ΕΝΟΙΩΘΑ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΒΟΥΛΩΜΕΝΑ Κ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΜΙΑΣ Κ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ Κ ΠΑΩ ΣΧΕΔΩΝ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΒΟΥΤΙΑ Κ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΧΑΛΑΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΞΑΦΝΙΚΗ ΟΤΙΤΙΔΑ. ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ Κ ΜΙΑ ΑΠ'ΑΥΤΕΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΑΖΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ GARAMAT ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΒΟΥΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΦΛΕΓΜΟΝΕΣ. ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ GARAMAT ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΡΝΩ Κ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ Ή ΝΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΟΤΙΤΙΔΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ.
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΑΡΧΙΣΑ Κ ΝΑ ΠΟΝΑΩ Κ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΒΕΝΤΟΥΖΑΡΕ ΤΟ ΣΩΛΗΝΑΚΙ Κ ΣΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΝΕ ΤΩΡΑ Κ ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΙΑ ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ!!!!
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Ο ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ, ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ?
ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΜΕΤΙΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ?
0

#2 User is offline   Medisub 

  • Μέλος
  • Group: Member
  • Posts: 525
  • Joined: 19-January 06
  • Interests:Κατάδυση και Ιατρική
  • Περιοχή:Νομός Θεσσαλονίκης
  • Ονοματεπώνυμο:Τρικοίλης Νικόλας

Posted 21 January 2007 - 02:04 PM

View Postpoulikos, on Jan 21 2007, 01:59 PM, said:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΠΗΓΑ ΕΧΘΕΣ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ (ΟΡΛ) ΕΠΕΙΔΗ ΕΝΟΙΩΘΑ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΒΟΥΛΩΜΕΝΑ Κ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΜΙΑΣ Κ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ Κ ΠΑΩ ΣΧΕΔΩΝ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΒΟΥΤΙΑ Κ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΧΑΛΑΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΞΑΦΝΙΚΗ ΟΤΙΤΙΔΑ. ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ Κ ΜΙΑ ΑΠ'ΑΥΤΕΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΑΖΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ GARAMAT ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΒΟΥΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΦΛΕΓΜΟΝΕΣ. ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ GARAMAT ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΡΝΩ Κ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ Ή ΝΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΟΤΙΤΙΔΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ.
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΑΡΧΙΣΑ Κ ΝΑ ΠΟΝΑΩ Κ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΒΕΝΤΟΥΖΑΡΕ ΤΟ ΣΩΛΗΝΑΚΙ Κ ΣΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΝΕ ΤΩΡΑ Κ ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΙΑ ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ!!!!
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Ο ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ, ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ?
ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΜΕΤΙΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ?


Φίλε poulikos, γειά σου
Δεν ξέρω ακριβώς τι διέγνωσε ο γιατρός, αλλά απ΄την περιγραφή σου, οι πιθανότητες είναι να έχεις πρόβλημα έσου αυτιού, πράγμα σχετικά δύσκολο. Οι σταγόνες αυτές έχουν αντιβιοτική δράση, και τις χρησιμοποιούμε ευρέως. Στείλε μου σε Π/Μ την διάγνωση, πως σε εξέτασε ο γιατρός, το ιστορικό σου σε Ω.Ρ.Λ. προβλήματα και τα ξαναλέμε

Φιλικά
0

#3 User is offline   Yiorgos_M 

  • Μέλος
  • Group: Member
  • Posts: 637
  • Joined: 04-March 06
  • Gender:Male
  • Location:ATHENS - MYKONOS
  • Interests:Μπάσκετ, θάλασσα, μουσική, E/K
  • Περιοχή:Νομ/κό Διαμ. Αθηνών
  • Ονοματεπώνυμο:ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ

Posted 21 January 2007 - 02:09 PM

Ξαναπήγαινε στο γιατρό. Διαδικτυακές διαγνώσεις - γνωματεύσεις - συνταγές είναι από άχρηστες έως επικίνδυνες σε τέτοιου είδους προβλήματα όταν γίνονται από μη-ιατρούς.
Ο φίλος Medisub απ'ότι ξέρω είναι γιατρός και μπορεί να έχει άποψη.
Όταν έγραφα το post δεν "φαινόταν"η απάντησή του.

This post has been edited by ALGI: 21 January 2007 - 02:13 PM

0

#4 User is offline   Medisub 

  • Μέλος
  • Group: Member
  • Posts: 525
  • Joined: 19-January 06
  • Interests:Κατάδυση και Ιατρική
  • Περιοχή:Νομός Θεσσαλονίκης
  • Ονοματεπώνυμο:Τρικοίλης Νικόλας

Posted 21 January 2007 - 02:28 PM

View PostALGI, on Jan 21 2007, 02:19 PM, said:

Ξαναπήγαινε στο γιατρό. Διαδικτυακές διαγνώσεις - γνωματεύσεις - συνταγές είναι από άχρηστες έως επικίνδυνες σε τέτοιου είδους προβλήματα όταν γίνονται από μη-ιατρούς.
Ο φίλος Medisub απ'ότι ξέρω είναι γιατρός και μπορεί να έχει άποψη.
Όταν έγραφα το post δεν "φαινόταν"η απάντησή του.



Ok γιώργο, έτσι είναι έχεις δίκιο



Quote

Ξαναπήγαινε στο γιατρό. Διαδικτυακές διαγνώσεις - γνωματεύσεις - συνταγές είναι από άχρηστες έως επικίνδυνες σε τέτοιου είδους προβλήματα όταν γίνονται από μη-ιατρούς.


Απλά στην περίπτωση του φίλου μας πρέπει να δούμε κι' αλλους λόγους, που πιθανώς είναι υπεύθυνοι για τους πόνους

Φιλικά
0

#5 User is offline   poulikos 

  • Μέλος
  • Group: Νέο Μέλος
  • Posts: 23
  • Joined: 19-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Πειραιάς
  • Περιοχή:Νομ/κό Διαμ. Αθηνών
  • Ονοματεπώνυμο:poylik tsag

Posted 21 January 2007 - 02:37 PM

Δικιο εχεις ALGI απλα ηθελα να ακουσω γνωμες κ εαν εχει τυχει κ σε κανεναν αλλο κατι παρομοιο!
Λογικο ειναι να μην περιμενω διαγνωση απ'το διαδυκτιο αλλα μερικες συμβουλες κ ειδικα απο εμπειρους νομιζω οτι ειναι χρησιμες

(ΦΙΛΕ Medisub σου εχω στειλει πμ )
0

#6 User is offline   Miker 

  • Μέλος
  • Group: Member
  • Posts: 1,562
  • Joined: 05-February 06
  • Location:Naxos Island
  • Περιοχή:Νομός Κυκλάδων
  • Ονοματεπώνυμο:Μιχάλης Τσακo

Posted 21 January 2007 - 07:07 PM

τετοιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω ,συχνα θα ελεγα.
Σε μενα παντως ειναι γιατι το αυτι δεν εξισωνη καλα και ζορίζεται το τύμπανο οποτε πρήζεται και κοκκινίζει.
Οταν το παθαινω εννοείται οτι για μια εβδομαδα δεν παω θαλασσα και βαζω καποιες σταγονες για καλο και για κακο.
Εαν παντως το αυτί λειτουργεί σωστα (εξισωνη) δεν πρέπει να σου δημιουργεί προβλήματα, τι λες Medisub ισχυει αυτο ή κανο λαθος?
0

#7 User is offline   Medisub 

  • Μέλος
  • Group: Member
  • Posts: 525
  • Joined: 19-January 06
  • Interests:Κατάδυση και Ιατρική
  • Περιοχή:Νομός Θεσσαλονίκης
  • Ονοματεπώνυμο:Τρικοίλης Νικόλας

Posted 21 January 2007 - 07:26 PM

Ok Miker, στόστειλα σε Π/Μ.

Φιλικά
0

#8 Επισκέπτης_kar-mak_*

  • Group: Guests

Posted 21 January 2007 - 08:25 PM

Ντεξαρινασπρέι.αποσυμφοριτικο κορντιζονουχο.ακακο ακινδυνο και λειτουργει η ευσταχιανη τελεια.δυο φστ σε καθε ρουθουνι πριν το ψαρεμα σαν βοηθημα οχι σαν θεραπεια.αν δεν εξισωνεις ευκολα αμεσα διακοπτεις τη βουτια και περνας στα ρηχα.πινε πολυ νερο.και περισσοτερα στο 210-6614140 ΩΡΛ ψαροτουφεκάς.ΩΡΛ που δεν εχουν εξειδικευμένα γνωσεις περι καταδυσεων δεν κανουν για εμας.φυσικα ποτε επισκεψη σε γιατρο για σοβαρο λογο με χρηση ταμειου ικα τεβε κτλ.
0

#9 User is offline   Yiorgos_M 

  • Μέλος
  • Group: Member
  • Posts: 637
  • Joined: 04-March 06
  • Gender:Male
  • Location:ATHENS - MYKONOS
  • Interests:Μπάσκετ, θάλασσα, μουσική, E/K
  • Περιοχή:Νομ/κό Διαμ. Αθηνών
  • Ονοματεπώνυμο:ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ

Posted 21 January 2007 - 08:46 PM

View Postkar-mak, on Jan 21 2007, 07:35 PM, said:

Ντεξαρινασπρέι.αποσυμφοριτικο κορντιζονουχο.ακακο ακινδυνο και λειτουργει η ευσταχιανη τελεια.δυο φστ σε καθε ρουθουνι πριν το ψαρεμα σαν βοηθημα οχι σαν θεραπεια.


Συγνώμη αλλά κανένα φάρμακο ( και ειδικά κορτιζονούχο ) δεν είναι άκακο και ακίνδυνο. Πριν βάλουμε κάτι τέτοιο επιβάλλεται να ρωτήσουμε γιατρό. Η χρήση του δεν πρέπει να υπερβαίνει την μία εβδομάδα και ενδείκνυται για σοβαρή αλλεργική ρινίτιδα.
0

#10 User is offline   Medisub 

  • Μέλος
  • Group: Member
  • Posts: 525
  • Joined: 19-January 06
  • Interests:Κατάδυση και Ιατρική
  • Περιοχή:Νομός Θεσσαλονίκης
  • Ονοματεπώνυμο:Τρικοίλης Νικόλας

Posted 21 January 2007 - 08:54 PM

View PostALGI, on Jan 21 2007, 08:56 PM, said:

View Postkar-mak, on Jan 21 2007, 07:35 PM, said:

Ντεξαρινασπρέι.αποσυμφοριτικο κορντιζονουχο.ακακο ακινδυνο και λειτουργει η ευσταχιανη τελεια.δυο φστ σε καθε ρουθουνι πριν το ψαρεμα σαν βοηθημα οχι σαν θεραπεια.


Συγνώμη αλλά κανένα φάρμακο ( και ειδικά κορτιζονούχο ) δεν είναι άκακο και ακίνδυνο. Πριν βάλουμε κάτι τέτοιο επιβάλλεται να ρωτήσουμε γιατρό. Η χρήση του δεν πρέπει να υπερβαίνει την μία εβδομάδα και ενδείκνυται για σοβαρή αλλεργική ρινίτιδα.


Σωστά Γιώργο (ALGI), :smile2:
Εξ άλλου ο Miker περιέγραψε πολύ σωστά το προβλημά του,

View PostMiker, on Jan 21 2007, 07:17 PM, said:

τετοιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω ,συχνα θα ελεγα.
Σε μενα παντως ειναι γιατι το αυτι δεν εξισωνη καλα και ζορίζεται το τύμπανο οποτε πρήζεται και κοκκινίζει.


Φιλικά
0

Share this topic:


  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users