Greekdivers.com: The Greek Underwater Community: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΙΝΑΚΑ - Greekdivers.com: The Greek Underwater Community

Jump to content

Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:
  • Ευγένεια. Αποφύγετε τις παρεξηγήσεις!
  • Hθος. Μην λειτουργείτε με τρόπο που δεν θα επιθυμούσατε να λειτουργούν οι άλλοι απέναντί σας.
  • Εμφάνιση. Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι greeκlish.
  • Σεβασμός. Δημοσιεύοντας κάτι στο φόρουμ, ζητάτε απο τους άλλους (όσο παράδοξο και αν ακούγεται) λίγο χρόνο απο την ζωή τους!

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette
Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΙΝΑΚΑ

#1 User is offline   fterwtosagelos 

• Μέλος
  • Group: Member
  • Περιοχή:Νομός Χανίων
  • Ονοματεπώνυμο:Λευτέρης Μην.

Posted 02 January 2013 - 11:41 PM

Παίδες καλή χρονιά να έχουμε με υγεία πάνω απο όλα και καλές θάλασσες!!Θα ήθελα τα φώτα σας σε μια σύνδεση πίνακα 3 θέσεων για το φουσκωτάκι...
Δλδ. τι συνδέω που??Είμαι λιγο άσχετος με τα ηλεκτρολογικά..Το πινακάκι το αγόρασα απο ναυτιλιακά είδη και είναι 3 θέσεων με κόκκινο φωτάκι σε κάθε διακόπτη.Θέλω να συνδέσω πάνω του φώτα,κόκκινο,πράσινο,λευκό,και μια κόρνα ηλεκτρική... Χρήστοοοο!!Ακούει?????

View Postfterwtosagelos, on Jan 2 2013, 11:40 PM, said:

Παίδες καλή χρονιά να έχουμε με υγεία πάνω απο όλα και καλές θάλασσες!!Θα ήθελα τα φώτα σας σε μια σύνδεση πίνακα 3 θέσεων για το φουσκωτάκι...
Δλδ. τι συνδέω που??Είμαι λιγο άσχετος με τα ηλεκτρολογικά..Το πινακάκι το αγόρασα απο ναυτιλιακά είδη και είναι 3 θέσεων με κόκκινο φωτάκι σε κάθε διακόπτη.Θέλω να συνδέσω πάνω του φώτα,κόκκινο,πράσινο,λευκό,και μια κόρνα ηλεκτρική... Χρήστοοοο!!Ακούει?????

Attached File(s)

0

#2 User is offline   psomaras 

• Μέλος
  • Group: Νέο Μέλος
  • Περιοχή:Νομός Θεσσαλονίκης

Posted 03 January 2013 - 01:29 AM

View Postfterwtosagelos, on Jan 2 2013, 11:41 PM, said:

View Postfterwtosagelos, on Jan 2 2013, 11:40 PM, said:

1) Λοιπον το μακρι κοκκινο το συνδεεις στον (+) θετικο της μπαταριας.
2) Το μακρι μαυρο στον (-) αρνητικο. (ειναι για τα ledακια)
3) Στους αδειους ακροδεκτες των διακοπτων θα βαλεις καλωδια.
4) Θα συνδεσεις το πρωτο καλωδιο (μιλαμε γι'αυτα που θα βαλεις εσυ) με την μια επαφη απο την
κοκκινη και πρασινη λαμπα. (θα αναβουν μαζι)
5) Το δευτερο καλωδιο θα το συνδεσεις με την μια επαφη απο την λευκη λαμπα.
6) Το τριτο θα το συνδεσεις (εδω θελει προσοχη γιατι μαλλον η κορνα θα εχει (+) θετικο και (-)
αρνητικο) με το (+) θετικο της κορνας.
7) Οι επαφες που μενουν απο τις λαμπες και την κορνα θα τα συνδεσεις στον (-) αρνητικο της
μπαταριας.

ΥΓ. το σχεδιαγραμα ειναι για κλαμματα αλλα δεν προλαβα να φτιαξω κατι καλυτερο.

Attached File(s)

• Attached File  1234.jpg (88.04K)
    Number of downloads: 58

0

#3 User is offline   christripoli 

• Μέλος
  • Περιοχή:Νομός Αρκαδίας
  • Ονοματεπώνυμο:politis chris

Posted 03 January 2013 - 10:20 AM

να πω οτι δεν εχεις τηλ μου?

οπως τα λεει ο φιλος ειναι.

για να καταλαβεις ,το καλωδιο που σου λεει ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΕΜΒΑΛΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.
ΕΚΕΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ + .

αυτο μην γινει λαθος .

οποτε εχεις
σε Α θεση κοκκινο-πρασινο μαζι

Β θεση το λευκο

Γ θεση κορνα

γνωμη μου ειναι να παρεις ενα γενικο διακοπτη και να τον βαλεις και αυτον ωστε να κλεινεις οταν σταματας ,ωστε σε περιπτωση απωλειας για οποιονδηποτε λογο,να εχεις παντα μπαταρια για να ξεκινησεις.

απο τη μπαταρια αν δε σε βολευει να βαλεις τα αρνητικα και τα θετικα μαζι,υπαρχουν κουτια διακοπτες ,που πιανει εκει το κεντρικο καλωδιο σε βιδα,οποτε βαζεις τα καλωδια των οργανων και αυτα με στρογκυλες ροδελες σε αποληξη,βιδωνεις παξιμαδι,και εισαι κομπλε !!!

με επιασες?

καλωδιο οπωσδηποτε ευκαμπτο,οπως σου ειχα πει.

τα καλωδια πιαστα μαζι με μονωτικη η δεματικα να μην τα εχεις χυμα και γινετε κολαση.

παντα εξτρα ασφαλειες πανω στο φουσκωτο,κοιτα τι ασφαλειες εχεις,και παρε.
επρεπε να εχεις διακοπτη με εξτρα κενη θεση,ποτε δεν ξερεις για κατι αλλο.
0

#4 User is offline   SplashPan 

• Μέλος
  • Περιοχή:Νομός Πιερίας

Posted 28 June 2015 - 05:32 AM

View Postchristripoli, on Jan 3 2013, 11:20 AM, said:

........

για να καταλαβεις ,το καλωδιο που σου λεει ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΕΜΒΑΛΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.
ΕΚΕΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ + .

αυτο μην γινει λαθος .

οποτε εχεις
σε Α θεση κοκκινο-πρασινο μαζι

Β θεση το λευκο

Γ θεση κορνα

γνωμη μου ειναι να παρεις ενα γενικο διακοπτη και να τον βαλεις και αυτον ωστε να κλεινεις οταν σταματας ,ωστε σε περιπτωση απωλειας για οποιονδηποτε λογο,να εχεις παντα μπαταρια για να ξεκινησεις.

απο τη μπαταρια αν δε σε βολευει να βαλεις τα αρνητικα και τα θετικα μαζι,υπαρχουν κουτια διακοπτες ,που πιανει εκει το κεντρικο καλωδιο σε βιδα,οποτε βαζεις τα καλωδια των οργανων και αυτα με στρογκυλες ροδελες σε αποληξη,βιδωνεις παξιμαδι,και εισαι κομπλε !!!

με επιασες?

καλωδιο οπωσδηποτε ευκαμπτο,οπως σου ειχα πει.

τα καλωδια πιαστα μαζι με μονωτικη η δεματικα να μην τα εχεις χυμα και γινετε κολαση.

παντα εξτρα ασφαλειες πανω στο φουσκωτο,κοιτα τι ασφαλειες εχεις,και παρε.
επρεπε να εχεις διακοπτη με εξτρα κενη θεση,ποτε δεν ξερεις για κατι αλλο.

Να επαναφέρω λίγο το θέμα, για να είμαστε πλήρεις.
Μπορείτε να μας πείτε και για την συνδεσμολογία από την μηχανή προς την μπαταρία έτσι ώστε να φορτίζει η μπαταρία από την μηχανούλα;
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
0

#5 User is offline   Γιώργος Δεμέτης 

• Μέλος
  • Interests:Ψαροτούφεκο, ιστιοπλοϊα ανοικτής θαλάσσης, κολύμβηση.
  • Περιοχή:Νομός Αττικής (ανατολική)
  • Ονοματεπώνυμο:ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΜΕΤΗΣ

Posted 30 June 2015 - 05:50 AM

View PostSplashPan, on Jun 28 2015, 05:32 AM, said:

Μπορείτε να μας πείτε και για την συνδεσμολογία από την μηχανή προς την μπαταρία έτσι ώστε να φορτίζει η μπαταρία από την μηχανούλα;

Καλά η μηχανή σου παίρνει με κορδονιέρα?
Αν παίρνει με μίζα δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι έξτρα, τα καλώδια που πάνε στην μπαταρία για να δώσεις ρεύμα στη μίζα, μόλις πάρει μπροστά η μηχανή φορτίζουν την μπαταρία.
0

#6 User is offline   SplashPan 

• Μέλος
  • Περιοχή:Νομός Πιερίας

Posted 01 July 2015 - 06:49 PM

View PostΓιώργος Δεμέτης, on Jun 30 2015, 06:50 AM, said:

Αν παίρνει με μίζα δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι έξτρα, τα καλώδια που πάνε στην μπαταρία για να δώσεις ρεύμα στη μίζα, μόλις πάρει μπροστά η μηχανή φορτίζουν την μπαταρία.

Ναι, παίρνει μπρος με κορδονιέρα. Έχει ανορθωτή. Ο προηγούμενος κάτοχος προφανώς τον χρησιμοποιούσε. Στα πλαίσια συμμαζέματος λέω να του βάλω μπαταριούλα για τα ηλεκτρικά, να φορτίζει και η μπαταρία όταν δουλεύει ο κινητήρας.
Για να γίνω ποιο κατανοητός (αν κάνω λάθος κάπου πείτε μου):
-Οι συσκευές, φώτα, κόρνα, αντλία κλπ, παίρνουν ρεύμα από την μπαταρία, από το + και κλείνουν (γειώνονται) στο - . Μεταξύ της εκάστοτε συσκευής και μπαταρίας παρεμβάλλεται διακόπτης με ασφάλεια.
-Η μπαταρία, με την σειρά της, παίρνει ρεύμα από τον ανορθωτή στον θετικό πόλο (+), και γειώνεται ο αρνητικός πόλος της, κάπου πάνω στην μηχανή.
Σωστά; Παρακαλώ πείτε μου για την ορθότητα των παραπάνω. Τι να προσέξω;
0

#7 User is offline   Γιώργος Δεμέτης 

• Μέλος
  • Interests:Ψαροτούφεκο, ιστιοπλοϊα ανοικτής θαλάσσης, κολύμβηση.
  • Περιοχή:Νομός Αττικής (ανατολική)
  • Ονοματεπώνυμο:ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΜΕΤΗΣ

Posted 02 July 2015 - 03:32 PM

View PostSplashPan, on Jul 1 2015, 06:49 PM, said:

View PostΓιώργος Δεμέτης, on Jun 30 2015, 06:50 AM, said:

Ναι, παίρνει μπρος με κορδονιέρα. Έχει ανορθωτή. Ο προηγούμενος κάτοχος προφανώς τον χρησιμοποιούσε. Στα πλαίσια συμμαζέματος λέω να του βάλω μπαταριούλα για τα ηλεκτρικά, να φορτίζει και η μπαταρία όταν δουλεύει ο κινητήρας.
Για να γίνω ποιο κατανοητός (αν κάνω λάθος κάπου πείτε μου):
-Οι συσκευές, φώτα, κόρνα, αντλία κλπ, παίρνουν ρεύμα από την μπαταρία, από το + και κλείνουν (γειώνονται) στο - . Μεταξύ της εκάστοτε συσκευής και μπαταρίας παρεμβάλλεται διακόπτης με ασφάλεια.
-Η μπαταρία, με την σειρά της, παίρνει ρεύμα από τον ανορθωτή στον θετικό πόλο (+), και γειώνεται ο αρνητικός πόλος της, κάπου πάνω στην μηχανή.
Σωστά; Παρακαλώ πείτε μου για την ορθότητα των παραπάνω. Τι να προσέξω;

Μια χαρά τα λες.
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users