Greekdivers.com: The Greek Underwater Community: !SOS! Ανεπίστροφη μπαλoνιού σε φουσκωτό - Greekdivers.com: The Greek Underwater Community

Jump to content

Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:
  • Ευγένεια. Αποφύγετε τις παρεξηγήσεις!
  • Hθος. Μην λειτουργείτε με τρόπο που δεν θα επιθυμούσατε να λειτουργούν οι άλλοι απέναντί σας.
  • Εμφάνιση. Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι greeκlish.
  • Σεβασμός. Δημοσιεύοντας κάτι στο φόρουμ, ζητάτε απο τους άλλους (όσο παράδοξο και αν ακούγεται) λίγο χρόνο απο την ζωή τους!

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette
Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

!SOS! Ανεπίστροφη μπαλoνιού σε φουσκωτό

#1 User is offline   tlogic 

• Μέλος
  • Group: Member
  • Περιοχή:Νομός Χανίων
  • Ονοματεπώνυμο:Xaris A

Posted 20 July 2015 - 03:20 PM

Καλησπέρα!

Έχω ένα Orizon 4.35.

Θέλω τα φώτα σας. Καθώς φούσκωνα το μπαλόνι του φουσκωτού, μου έσπασε η ανεπίστροφη βαλβίδα. Ψάχνω να βρω ίδιας διαμέτρου βαλβίδα ώστε να αντικαταστήσω μόνο το μπροστά κομμάτι για να μη χρειαστεί αλλαγή το εσωτερικό και επέμβαση στο μπαλόνι αλλά δε βρίσκω. Έχω ρωτήσει σε διάφορα μαγαζιά. Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω τέτοια βαλβίδα; Από ότι έχω καταλάβει δεν είναι αυτή που είχε το φουσκωτό από το εργοστάσιο αλλά πιθανόν κάποιος από τους προηγούμενους ιδιοκτήτες τις είχε αλλάξει.

Τις έχει ξανά δει κάποιος;

Αυτές που βρίσκω στο εμπόριο είναι ~3.5 cm ενώ η δική μου ~4.5cm
Attached File  WP_20150720_17_53_51_Pro.jpg (133.15K)
Number of downloads: 13

Attached File  WP_20150720_17_52_31_Pro.jpg (142.93K)
Number of downloads: 11

Attached File  WP_20150720_17_51_18_Pro.jpg (56.8K)
Number of downloads: 7
0

#2 User is offline   lapeas 

• Μέλος
  • Περιοχή:Νομός Αττικής (ανατολική)
  • Ονοματεπώνυμο:ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Posted 27 July 2015 - 03:19 PM

μπεσ στο σίτε της eval και ρίξε μια ματιά εκει μην πως βρεις τιποτα....
0

#3 User is offline   Miker 

• Μέλος
  • Περιοχή:Νομός Κυκλάδων
  • Ονοματεπώνυμο:Μιχάλης Τσακo

Posted 28 July 2015 - 06:53 AM

ο κατασκευαστης τι λεει?
0

#4 User is offline   jurgenvas13 

• Μέλος
  • Ονοματεπώνυμο: Vassilis

Posted 30 July 2015 - 09:17 PM

View PostMiker, on Jul 28 2015, 07:53 AM, said:

ο κατασκευαστης τι λεει?

Τι να πει κι αυτός...έχει κλείσει.. :rolleyes:

Δες και στον Τρέζο. :y

http://www.trezos-marine.com/online/

This post has been edited by jurgenvas13: 30 July 2015 - 09:17 PM

0

#5 User is offline   tlogic 

• Μέλος
  • Περιοχή:Νομός Χανίων
  • Ονοματεπώνυμο:Xaris A

Posted 31 July 2015 - 11:06 AM

View Postjurgenvas13, on Jul 30 2015, 10:17 PM, said:

View PostMiker, on Jul 28 2015, 07:53 AM, said:

ο κατασκευαστης τι λεει?

Τι να πει κι αυτός...έχει κλείσει.. :rolleyes:

Δες και στον Τρέζο. :y

http://www.trezos-marine.com/online/

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η βαλβίδα αυτή δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΆ ούτε στην Ελλάδα ούτε έξω. Τουλάχιστον όσα τηλέφωνα και να έκανα όσο και να έψαξα δε τη βρήκα. Το βασικότερο είναι ότι όλες οι νέες βαλβίδες έχουν μικρότερης διαμέτρου σπείρωμα. Οπότε έπρεπε να αλλαχθεί και το κομμάτι μέσα στο μπαλόνι. Έτσι και έκανα, με λίγο ζόρισμα μπήκε η νέα βαλβίδα μέσα στο μπαλόνι χωρίς να χρειαστεί κόψιμο κτλ. αλλά η παλιά δε μπόρεσε να βγει από την τρύπα οπότε και την άφησα μέσα στο μπαλόνι.

Η μετατροπή έχει γίνει 1 εβδομάδα και το μπαλόνι δεν έχει χάσει καθόλου. Έχει ελεγχθεί και με σαπουνάδα. Το μόνο που με απασχολεί είναι αν θα υπάρξει πρόβλημα με το κομμάτι που έχω αφήσει ελεύθερο μέσα στο μπαλόνι.

Επίσης σκέφτομαι να αλλάξω και τις υπόλοιπες προληπτικά ή όχι;
0

#6 User is offline   Γιώργος Δεμέτης 

• Μέλος
  • Interests:Ψαροτούφεκο, ιστιοπλοϊα ανοικτής θαλάσσης, κολύμβηση.
  • Ονοματεπώνυμο:ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΜΕΤΗΣ

Posted 05 August 2015 - 06:36 AM

View Posttlogic, on Jul 31 2015, 11:06 AM, said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η βαλβίδα αυτή δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΆ ούτε στην Ελλάδα ούτε έξω. Τουλάχιστον όσα τηλέφωνα και να έκανα όσο και να έψαξα δε τη βρήκα. Το βασικότερο είναι ότι όλες οι νέες βαλβίδες έχουν μικρότερης διαμέτρου σπείρωμα. Οπότε έπρεπε να αλλαχθεί και το κομμάτι μέσα στο μπαλόνι. Έτσι και έκανα, με λίγο ζόρισμα μπήκε η νέα βαλβίδα μέσα στο μπαλόνι χωρίς να χρειαστεί κόψιμο κτλ. αλλά η παλιά δε μπόρεσε να βγει από την τρύπα οπότε και την άφησα μέσα στο μπαλόνι.

Η μετατροπή έχει γίνει 1 εβδομάδα και το μπαλόνι δεν έχει χάσει καθόλου. Έχει ελεγχθεί και με σαπουνάδα. Το μόνο που με απασχολεί είναι αν θα υπάρξει πρόβλημα με το κομμάτι που έχω αφήσει ελεύθερο μέσα στο μπαλόνι.

Επίσης σκέφτομαι να αλλάξω και τις υπόλοιπες προληπτικά ή όχι;

Ότι δουλεύει δεν το πειράζουμε στα καλά καθούμενα.
Η βαλβίδα που έπεσε μέσα στο μπαλόνι δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα αν το σκάφος μένει φουσκωμένο και δεν ξεφουσκώνεται τον χειμώνα οπότε θα ήταν ένα σημείο τριβής μέσα στο ύφασμα.
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users