Greekdivers.com: The Greek Underwater Community: Διακοπές με την κυρά και ψάρεμα. - Greekdivers.com: The Greek Underwater Community

Jump to content

Δεοντολογία χρήσης

Οταν επικοινωνούμε μέσω του φόρουμ συνήθως απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν γνωρίζουμε αλλά και δεν βλέπουμε! Παράλληλα χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο, ο οποίος δεν έχει την αμεσότητα, τη χροιά της φωνής, αλλά και την έκφραση του προσώπου που διαθέτει ο προφορικός! Κάποιες φορές αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα τις μεταξύ μας παρεξηγήσεις! Ετσι για την επικοινωνία μέσω Internet έχουν οριστεί μερικοί κανόνες που αποτελούν το Netiquette. Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παραθέτουμε συνοπτικά μερικούς απο αυτούς.

Πρίν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:
  • Ευγένεια. Αποφύγετε τις παρεξηγήσεις!
  • Hθος. Μην λειτουργείτε με τρόπο που δεν θα επιθυμούσατε να λειτουργούν οι άλλοι απέναντί σας.
  • Εμφάνιση. Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι greeκlish.
  • Σεβασμός. Δημοσιεύοντας κάτι στο φόρουμ, ζητάτε απο τους άλλους (όσο παράδοξο και αν ακούγεται) λίγο χρόνο απο την ζωή τους!

Παρακαλούμε διαβάστε το πλήρες Netiquette
Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Διακοπές με την κυρά και ψάρεμα. Μικρές σοφές διαπιστώσεις.

#1 User is offline   Γιώργος Δεμέτης 

• Μέλος
  • Group: Member
  • Interests:Ψαροτούφεκο, ιστιοπλοϊα ανοικτής θαλάσσης, κολύμβηση.
  • Περιοχή:Νομός Αττικής (ανατολική)
  • Ονοματεπώνυμο:ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΜΕΤΗΣ

Posted 05 August 2015 - 06:57 AM

Εδώ και μερικά χρόνια δυστυχώς δεν έχω σκάφος λόγω κρίσης.
Αυτό με έχει οδηγήσει να ψαρεύω κατά βάση κολυμπητό και αν βρεθεί κανένας φίλος με σκαφάκι πάω παρέα.
Ήρθαμε όμως στην ευχάριστη ημερομηνία να πάμε διακοπές με την κυρία μου και τον σκυλάκο μου.
Έτσι μπήκαν κάποιες προτεραιότητες όρια, αλλά και κάποιος εξοπλισμός για τους <<άμαχους >> στην παραλία, ή στο φιλικό σκάφος.

Πάμε λοιπόν από την αρχή:
1. Πρέπει να διαθέτουμε σε αυτές τις περιπτώσεις που θα μείνουν κάποιοι στην παραλία για μερικές ώρες, μία καλή ομπρέλλα.
2. Εννοείται ότι πρέπει να έχουμε κουβαλήσει τον κατάλληλο εξοπλισμό για να περάσουν όσο πιο ευχάριστα οι <<άμαχοι>> έξω στην παραλία.
3. Περιορίζουμε τον χρόνο ψαρέματος μας το πολύ στο 3ωρο ώστε να μην δημιουργήσουμε ανησυχία αλλά και ταλαιπωρεία στους δικούς μας έξω.
4. Αρκούμαστε να βγάλουμε τα ψάρια της ημέρας που μας φθάνουν για να φάμε εκείνη την ημέρα.Ας θυμηθούμε ότι το ψυγειάκι στο ξενοδοχείο δεν μπορεί να φιλοξενήσει μεγάλλες ποσότητες ψαριών.
5. Αν μεταφερθούμε με φιλικό σκάφος ας πάρουμε την ομπρελίτσα μας μαζί γιατί δεν γνωρίζουμε αν το σκάφος διαθέτει σκιά.

Ο εξοπλισμός παραλίας.

.

.

.

Attached File(s)

This post has been edited by Γιώργος Δεμέτης: 05 August 2015 - 07:04 AM

0

#2 User is offline   yoragistri 

• Μέλος
  • Group: Συντονιστες
  • Interests:
  • Περιοχή:Νομ/κό Διαμ. Πειραιώς
  • Ονοματεπώνυμο: Γιώργος A.

Posted 05 August 2015 - 11:51 AM

Αρχοντας! :rolleyes:
0

#3 User is offline   JIANNIS21P 

• Μέλος
  • Περιοχή:Νομ/κό Διαμ. Πειραιώς
  • Ονοματεπώνυμο:petrpoulos ioannis

Posted 05 August 2015 - 01:44 PM

king :rolleyes: :y
0

#4 User is offline   Miker 

• Μέλος
  • Περιοχή:Νομός Κυκλάδων
  • Ονοματεπώνυμο:Μιχάλης Τσακo

Posted 06 August 2015 - 08:32 AM

η ομπρελλα ειναι must! Επισης μου αρεσεις γιατι σκεφτεσε τους αλλους που θα μεινουν πισω! Προσωπικα πιο πολυ σκεφτομαι αυτους παρα εμενα που ψαρευω!
0

#5 User is offline   Γιώργος Δεμέτης 

• Μέλος

Posted 06 August 2015 - 11:38 AM

View PostMiker, on Aug 6 2015, 08:32 AM, said:

η ομπρελλα ειναι must! Επισης μου αρεσεις γιατι σκεφτεσε τους αλλους που θα μεινουν πισω! Προσωπικα πιο πολυ σκεφτομαι αυτους παρα εμενα που ψαρευω!

Τι να πω ρε Μιχάλη έχω δει διάφορα περίεργα από συναδέλφους ψαροτουφεκάδες.
Συγκεκριμμένα πριν 15 ημέρες στην περιοχή Αρτέμιδας που μένω, βλέπω ζευγάρι να φθάνει στην παραλία, ο λεβέντης φοράει τον εξοπλισμό και φεύγει και παράτησε την κοπέλλα του σε μία ψάθα μέσα στο λιπύρι και έλειπε πάνω από 2 ώρες. Η κοπέλλα τρελάθηκε και κάποια στιγμή άρχισε να τον αναζητά περπατώντας προς την μεριά του πάνω στα βράχια. Όταν γύρισε ήρθε προς το μέρος μας και ρώταγε τι να κάνει. Την καθησυχάσαμε ότι δεν έχει συμβεί κάτι κακό και στις 3,5 ωρίτσες ο λεβεντάκος ενεφανίσθη. Σχεδόν χωρίσανε μετά από αυτή την εμπειρία της. Το τι του έσυρε δεν λέγεται.
0

#6 User is offline   egea 

• Μέλος
  • Περιοχή:Νομ/κό Διαμ. Καβάλας
  • Ονοματεπώνυμο:Αντώνης Αργυριάδης

Posted 12 August 2015 - 08:17 PM

View PostΓιώργος Δεμέτης, on Aug 6 2015, 12:38 PM, said:

Συγκεκριμμένα πριν 15 ημέρες στην περιοχή Αρτέμιδας που μένω, βλέπω ζευγάρι να φθάνει στην παραλία, ο λεβέντης φοράει τον εξοπλισμό και φεύγει και παράτησε την κοπέλλα του σε μία ψάθα μέσα στο λιπύρι και έλειπε πάνω από 2 ώρες. Η κοπέλλα τρελάθηκε και κάποια στιγμή άρχισε να τον αναζητά περπατώντας προς την μεριά του πάνω στα βράχια. Όταν γύρισε ήρθε προς το μέρος μας και ρώταγε τι να κάνει. Την καθησυχάσαμε ότι δεν έχει συμβεί κάτι κακό και στις 3,5 ωρίτσες ο λεβεντάκος ενεφανίσθη. Σχεδόν χωρίσανε μετά από αυτή την εμπειρία της. Το τι του έσυρε δεν λέγεται.

Γεια σου ρε Γιώργη!! Σε χαίρομαι, που δηλώνεις μόνιμα παρών!
Να'σαι καλά ρε! και Χαιρετίσματα στην οικογένεια! και καλή συνέχεια,

-Αρχές Μαρτίου, και στο μπάσκετ τρώω μια ρήξη πρόσθιου χιαστού και έσω μηνίσκου! έκανα εγχείριση
τώρα κάνω αποκατάσταση (της π@τσ#ς δηλαδή, είπα να μη βρίσω αλλά δεν κρατήθηκα)
έχω τρελαθεί στα μπάνια αλλά ψτ γιόκ. και έκανε κάτι πονηρές θολούρες φέτος απρίλιο-ιούνιο ,
ταμάμ για το ψάρεμα που κάνω, κόντεψα να την ψωνίσω!
Τέλος πάντων θα περάσει!
0

#7 User is offline   Γιώργος Δεμέτης 

• Μέλος

Posted 13 August 2015 - 04:34 PM

View Postegea, on Aug 12 2015, 08:17 PM, said:

View PostΓιώργος Δεμέτης, on Aug 6 2015, 12:38 PM, said:

Γεια σου ρε Γιώργη!! Σε χαίρομαι, που δηλώνεις μόνιμα παρών!
Να'σαι καλά ρε! και Χαιρετίσματα στην οικογένεια! και καλή συνέχεια,

-Αρχές Μαρτίου, και στο μπάσκετ τρώω μια ρήξη πρόσθιου χιαστού και έσω μηνίσκου! έκανα εγχείριση
τώρα κάνω αποκατάσταση (της π@τσ#ς δηλαδή, είπα να μη βρίσω αλλά δεν κρατήθηκα)
έχω τρελαθεί στα μπάνια αλλά ψτ γιόκ. και έκανε κάτι πονηρές θολούρες φέτος απρίλιο-ιούνιο ,
ταμάμ για το ψάρεμα που κάνω, κόντεψα να την ψωνίσω!
Τέλος πάντων θα περάσει!

Μου έχετε λείψει βρε Αντώνη εσείς εκεί πάνω!!!!!
0

#8 User is offline   Μπαφας 

• Μέλος
  • Περιοχή:Νομός Σάμου
  • Ονοματεπώνυμο:Χιωτης Δημητρης

Posted 13 August 2015 - 06:30 PM

:rolleyes: :y :y
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic